2D.png

QR, DMC nebo čárový kód?

Trvalé značení dílů nebo výrobků přímo do materiálu kódem. V tomto blogu Vám vysvětlím rozdíly mezi QR,DMC a čárovými kódy.

QR-DMC-čárový kódV roce 2023 se setkáváme poměrně často s nutností značení dílů ve výrobě. Kódy nám slouží pro sledovatelnost výroby, životnost výrobku nebo nám to přikazuje daná norma. Trvalé značení se značí do přímo do materiálu a na dané kódy doporučuje použít lasery nebo mikroúdery. Obě technologie jsou na vysoké úrovni automatizace, kdy dokážou přímo komunikovat s nadřazeným PLC popřípadě databází. Nejčastěji se v plné automatizaci používá protokol PROFINET.

V průmyslové praxi se nejčastěji setkáváme s 2D kódy. 1D kódy nedoporučujeme v průmyslu používat a níže se dozvíte proč. 🙂

 

1D kód
1D kód (Code 128, EAN 13, Code 39 a další)
QR-DMC
2D kód (QR, Datamatrix, GS1 a další)

 

 

 

 

 

 

1D kód – Code 128, EAN 13, Code 39…

Využití –  v obchodech, v logistice, ve zdravotnictví …

Výhody – nízké pořizovací náklady na čtečky a software, rychlost čtení

Nevýhody – velikost kódu vs počet znaků, limity počtu znaků, při poškození nemožnost čtení,  nemožnost značení mikroúderem

2D kód – QR, Datamatrix, GS1…

Využití –  v průmyslu, v obchodech (QR), v logistice

Výhody – extrémně rychlé čtení, velikost kódu vs počet znaků (DMC), možnost čtení při poškození kódu (DMC)

Nevýhody – vyšší náklady na pořízení čtečky (DPM)

Značení kódu laserem nebo mikroúderem

Lasery a mikroúdery, které máme v nabídce disponují vždy kompletním generátorem 1D a 2D kódu v softwaru na ovládání zařízení. Kódy se můžou měnit na základě automatizace v řídícím softwaru nebo na základě pokynů z nadřazeného systému jako je PLC přes IO, TCP/IP, PROFINET a dalších. K značením doporučujeme vždy i vhodnou čtečku na základě zkušeností s partnery, který se specializují pouze na čtení a verifikaci kódů.

 

Ing., M.Sc. Gabriel Kuba

Váš rádce ve světě trvalého značení